Lezárult a Kalandok és élmények a Mura régióban című projekt Bázakerettyén és Kerkaszentkirályon

Bázakerettye Község Önkormányzata és Kerkaszentkirály Község Önkormányzata újabb sikeres projektet valósított meg, folytatva ezzel a települési fejlesztések sorát.

A felhívás keretében elnyert projekt két helyszínen valósult meg: Bázakerettyén és Kerkaszentkirályon.

A Bázakerettyén megvalósult turisztikai attrakciófejlesztés, egy számos innovatív technológiát is alkalmazó interaktív kiállítótér formájában készült el (a régi Fehér Ökör épületében, a Petőfi u. 2. sz. alatt), bemutatva a térség olajipari múltját és annak ipari, kulturális hagyatékát, emberi történeteit, történelmi jelentőségű alakjait.

A fejlesztés illeszkedik a térség, valamint a település meglévő turisztikai attrakcióihoz és nem titkolt ambíciója, hogy új alapokra helyezze a település turizmusát, annak a térségben valódi húzó vonzereje legyen, és jelentős multiplikátor hatást fejtsen ki a kapcsolódó ágazatokban is. Vagyis, nem ráépül a meglévő, már jelentős turizmusra, hanem annak katalizátora szeretne lenni. Egyedisége, témaválasztása országos jelentőségűvé teheti, hiszen mind tematikájában, mint kiállítástechnikában újszerű szemléletet hordoz.

A Kerkaszentkirályon a Természetház pince részén megvalósult ÖKOSZFÉRA ökoturisztikai kiállítótér tematikája illeszkedik a faluban már korábban is megkezdett, illetve jelen lévő turisztikai fejlesztéseihez. Témája a határ mellett fekvő, „Zalai Amazonas”-nak is becézett vadregényes, vizek által tagolt, mocsaras terület, mely vonzza a túrázásra, kerékpározásra, raftingolásra és horgászatra vágyókat. A kiállítás a meghatározó természeti téma mellett számos történelmi, kultúrtörténeti, meseszerűen feldolgozott, néprajzi és gasztronómiai elem is integrálásra került, valamint egy a helyi molnár történetén alapuló szabadulószoba is készült.

A vissza nem térítendő támogatás összege: 168 MILLIÓ FORINT

Támogatási intenzitás: 100%

A projekt az Európai Unió támogatásával valósult meg.

Csatlós Csilla polgármester, Bázakerettye Község Önkormányzata

VILAWATT UTM PROJEKT EREDMÉNYEI A PARTNERVÁROSOKBAN

Magyarország, Belgium és Görögország saját Vilawatt-projektet fog kifejleszteni.

(x) Az innovatív városfejlesztési tevékenységek (Urban Innovative Actions, UIA) nevű kezdeményezés az Európai Unió egyik keretprogramja, amely – számos szakpolitikai terület mellett lehetőséget nyújtott az önkormányzatoknak, hogy megvizsgálják azokat az innovatív és kreatív energiacsökkentő megoldásokat, melyek egyes településeken már jól működnek. A VilaWATT UTM projekt, a spanyol Viladecans város UIA nyertes projektje, melynek célja olyan energiaközösségi modellek kidolgozása volt, melyek összehangolják a helyi közösségek (intézmények, vállalatok, lakosság) energiafelhasználását és megújulóenergia-előállítását, valamint energiatakarékossági, energiahatékonyságra irányuló fejlesztéseit. A négy partnerváros (Viladecans, Nagykanizsa, Seraing, Trikala, Görögország) együtt dolgozott a sikeres projekt eredményeinek átvételében, adaptálásában.

Ami a projekt fent említett városokba történő átvitelének fejlesztését illeti, a belga Seraing önkormányzata egy 2040-es város rehabilitációs tervvel készült és egy lakásügyi irodát nyitott, amelynek célja az épületfelújítási intézkedések eljuttatása és kiterjesztése a polgárokhoz, valamint az energiahatékonysági elem beépítése a meglévő tervekbe való integrálásával és a különböző szereplőkre való kiterjesztésével, beleértve a vállalkozásokat, a leghátrányosabb helyzetű lakosságot és a települési szakembereket.

Nagykanizsa városa a maga részéről egy helyi együttműködési platformot hozott létre, akik az átadás-átvételi folyamat során kidolgozott új beruházási tervvel összhangban közös projekteket javasolnak és energiaátalakítási akciókat hajtanak végre. A magyar önkormányzat az energiaközösségek építésére összpontosítja erőfeszítéseit.

A görög Trikala város kidolgozta az intelligens város tervét és hatékonysági intézkedéseit, amelyek már magukban foglalták a mobilitást és a hatékony világítást, és egy olyan energiaátállási stratégiát is beépített, amely lehetővé tette, hogy különböző intézményeket és szereplőket hozzon össze, valamint az Európai Unió klímasemleges és intelligens városokért folytatott missziójának 100 városa közé választották.

Viladecans város a maga részéről az elmúlt hónapokban az energiaközösségek előmozdítására összpontosított a településen, és arra fókuszált, hogy hogyan lehet őket a Vilawatt ökoszisztémába integrálni. A terv rövidtávon az Enxaneta iskolában és a Josefina Castellví i Piulachs középiskolában közös önfogyasztás formájában megvalósuló kísérleti energetikai közösségi projekt kidolgozását javasolja, amelybe az oktatási központok családjait is bevonják, és amely kihasználja a 2014 óta működő fotovoltaikus létesítményt.

A Vilawatt-UTM az európai URBACT program része, és az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.

A projekt megvalósításáról egy rövid videó is készült, melyet a következő linken tudnak megtekinteni:

An Overview of the Vilawatt UTM

A JÖVŐ AZ ENERGIAKÖZÖSSÉGEKÉ

(x) Október 18-án és 19-én Viladecans adott otthont a Vilawatt-UTM (URBACT Transfer Mechanism) projekt zárórendezvényének. Ezen a két napon a Viladecansban 2016 óta zajló, az energiaátállással kapcsolatos innovatív Vilawatt-UIA akció URBACT által irányított átadása során elért főbb célok és eredmények közös, részvételi jellegű bemutatására került sor.

A konferencia a húsz hónapos csapatmunka záró eseménye volt egy olyan projektben, amelynek célja az energiamodellváltás előmozdítása és a klímasemlegesség elérésének elősegítése volt, négy európai város részvételével: Viladecans (Spanyolország), a vezető partner, valamint Seraing (Belgium), Nagykanizsa (Magyarország) és Trikala (Görögország), projekt partnerek.

Az október 18-i ülésen a projektkoordinátorok összegyűltek, hogy a beruházási javaslatok kidolgozásával, a tervek finomhangolásával és más UTM tervek jó példáinak megosztásával foglalkozzanak. Emellett a projekt partnervárosainak politikai képviselői lehetőséget kaptak arra is, hogy a Vilawatt projekt pilléreinek sikeres megvalósítását bemutató helyszíneket látogassanak meg Viladecansban: a Vilawatt információs irodát, a Montserratina negyedben található három demo-felújított épületet, a Vilawatt valutát és a Vilawatt 2.0-t, amely az Escola Enxaneta-Institut Josefina Castellví i Piulachsban tervezi az első közös energiaellátást biztosító létesítményt.

Az október 19-i nyílt ülés, amelyet online is közvetítettek, és amelyen közel százan vettek részt, a „Változás az energiamodellben a kis- és középvárosokban az éghajlat-semlegesség érdekében” címet viselte. A Vilawatt-UTM projektben részt vevő négy város képviselői mutatták be a projekt hatását, valamint azt, hogy a polgárok bevonása kulcsfontosságú volt a folyamat során, mivel ez egy olyan projekt, amely nemcsak az önkormányzatok akaratán múlik, hanem azon is, hogy a társadalomban tudatosuljon a közös, energiaprojekt érdekében való együttműködés szükségessége.

A résztvevői egyetértettek abban, hogy a projekt sikerét biztosító jogi és technikai kérdéseken túl az egyik legfontosabb szempont a társadalmi aspektus. A városok a legjobb helyzetben vannak abban, hogy a társadalmat bevonják a projektbe, és ez elengedhetetlen a jövőbeli fenntarthatósági célok eléréséhez, amelyek az energiaátalakítási projektek alapját képezik.

A projektpartnerség keretében Nagykanizsa városa számos olyan tapasztalattal gazdagodott az eseményen, melyek a későbbiekben energiaközösség létrehozásával tovább erősíthetik a megújuló energiaforrások hatékony használatát a városban és a térségben.

A Vilawatt-UTM az európai URBACT program része, és az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.

Final Event Video

Megkezdődött a Kalandok és élmények a Mura régióban című projekt Bázakerettyén és Kerkaszentkirályon

A TOP-1.2.1-15 intézkedés célja térségi szintű, turisztikai termékcsomagok és kisléptékű tematikus turisztikai fejlesztések támogatása, melyekkel megyei szintű turisztikai vonzerő elemekre épülő, koordinált fejlesztések valósíthatók meg. Ennek keretében a helyi, térségi jelentőségű, turisztikai vonzerőt képező kulturális, épített, természeti örökség turisztikai hasznosítására, fejlesztésére nyílik lehetőség a térség gazdaságának diverzifikációja, a helyi gazdaság élénkítése, és a foglalkoztatás növelése érdekében.

A felhívás keretében elnyert projekt két helyszínen valósul meg: Bázakerettyén és Kerkaszentkirályon.

A Bázakerettyére tervezett turisztikai attrakciófejlesztés, mely egy számos innovatív technológiát is alkalmazó interaktív kiállítótér formájában valósul meg (a régi Fehér Ökör épületében, a Petőfi u. 2. sz. alatt), a térség olajipari múltjára épülés illeszkedik a térség, valamint a település meglévő turisztikai attrakcióihoz. Nem titkolt ambíciója, hogy új alapokra helyezze a település turizmusát, annak a térségben valódi húzó vonzereje legyen, és jelentős multiplikátor hatást fejtsen ki a kapcsolódó ágazatokban is. Vagyis, nem ráépül a meglévő, már jelentős turizmusra, hanem annak katalizátora szeretne lenni. Egyedisége, témaválasztása országos jelentőségűvé teheti, hiszen mind tematikájában, mint kiállítástechnikában újszerű szemléletet hordoz.

A Kerkaszentkirályon a Természetház pince részén megvalósuló ökoturisztikai kiállítótér tematikája illeszkedik a faluban már korábban is megkezdett, illetve jelen lévő turisztikai fejlesztéseihez. Témája a határ mellett fekvő, „Zalai Amazonas”-nak is becézett vadregényes, vizek által tagolt, mocsaras terület, mely vonzza a túrázásra, kerékpározásra, raftingolásra és horgászatra vágyókat. A kiállítás a meghatározó természeti téma mellett számos történelmi, kultúrtörténeti, meseszerűen feldolgozott, néprajzi és gasztronómiai elem is integrálásra kerül, valamint szabadulószoba is készül.

A vissza nem térítendő támogatás összege: 168 MILLIÓ FORINT

Támogatási intenzitás: 100%

A projekt az Európai Unió támogatásával valósul meg.

Csatlós Csilla polgármester, Bázakerettye Község Önkormányzata

Átadták Nagykanizsán a felújított Széchenyi teret

Közel 400 millió forintból újították fel Nagykanizsán a Zöld Város – Zöld Nagykanizsa projekt keretében a belvárosi Széchenyi teret, amelyet csütörtökön avattak fel.

Balogh László polgármester (Fidesz-KDNP) felidézte, hogy a csaknem 1,5 milliárd forintos, a belváros zöldfelületeinek és tereinek megújítását célzó program keretében készült el korábban az Eötvös térnek, a Deák tér egy részének, valamint a Szent József-templom körüli, illetve a Pannon Egyetem előtti területnek a felújítása. Ehhez kapcsolódóan, 391 millió forint plusz forrást elnyerve végezték el a Széchenyi tér rekonstrukcióját.

A beruházás keretében 2400 négyzetméternyi zöldfelületet és 35 parkolóhelyet újítottak fel, új utcabútorokat és ivókutat is elhelyeztek. Az út- és járdafelújítás mellett a Hevesi Sándor Művelődési Központ előtti lépcsősort ugyancsak újjáépítették, továbbá új közvilágítást is kapott a tér.

Cseresnyés Péter, a térség fideszes országgyűlési képviselője úgy fogalmazott, hogy több mint tíz éve kezdődött el a belváros felújításának tervezése, az elképzelés annak idején európai uniós díjat is nyert. A belvárosi terek és zöldfelületek felújításának sorában a Széchenyi tér az utolsó előtti projektelem.

Hozzátette, hogy Nagykanizsa nemcsak a város szépítésére fordít jelentős összegeket, de a gazdaság fejlesztésére is. A 2010 előtti időszakhoz képest ma mintegy kétezerrel több embernek van állása, a város ipari parkja betelt vállalkozásokkal, de már épül az új ipari park is a város határában – közölte csütörtökön az állami hírszolgálat (MTI).

Információink szerint a téren és környezetében közel 30 fát, 5000 lágyszárú növényt ültettek és ültetnek el, és a Kanizsai Kulturális Központ (KKK) melletti, mögötti területeken tovább növelik a zöldterület nagyságát, ugyanakkor korszerű, energiahatékony LED világítást kapott a Széchenyi tér és környéke.

10 milliót nyert a Nagykanizsai Civil Kerekasztal Egyesület

A Nagykanizsai Civil Kerekasztal Egyesület sikerrel pályázott a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács felhívására, a „Játék a jövőért 2.” című pályaművével, amit 10 millió Ft-tal támogattak. A projekt célja a fiatalok áldozattá- és elkövetővé válásának megelőzése drámapedagógiai módszerek alkalmazásával.

Osztálytermi keretek között, interaktív módon kettő színdarab bemutatását tervezzük összesen 50 alkalommal. 15 alkalommal a Pengeélen, míg 35 alkalommal a Cyber valóság című darabot ismerheti meg a program iránt érdeklődő 10-17 év közötti zalai fiatal – nyilatkozta honlapunknak Budavölgyi Kálmán egyesületi vezető.

(A fotót Budavölgyi Kálmán készítette . Szollár-Nikolics Zsanna ad interjút a Kanizsa TV stábjának)

Kísérő programként egy művészeti pályázatot hirdetünk általános iskolás diákok részére képzőművészet és irodalom kategóriában. A díjazott pályaművek egy kiállításon kerülnek bemutatásra a Halis István Városi Könyvtárban. A projektidőszak 2022. január 1-től, 2023. augusztus 31-ig tart. A program kísérleti jellegű, ha sikert érünk el vele, tervezzük tovább folytatását, más egyéb a fiatalokra veszélyt jelentő témák feldolgozásával.

A támogatott tevékenység a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatásával valósul meg – mondta végezetül a Dél-Zala Press-nek Budavölgyi Kálmán.

Kész az „Okos zebra” a Vásárcsarnoknál

Értesítjük a lakosságot, hogy a Kalmár utcai kijelölt gyalogos-átkelőhely „Okos zebra” rendszerének kivitelezési munkái befejeződtek.

A villamoshálózat és berendezései 2021. szeptember 28-án (kedden) véglegesen feszültség alá kerülnek. Az elkészült létesítmények érintése TILOS és ÉLETVESZÉLYES! – hívta fel a figyelmet pénteken hivatalos Facebook oldalán Nagykanizsa Megyei Jogú Város.

(A fotó illusztráció)

Megújult a kanizsai Sétakert járdája is

„A Tripammer utcai járda és a Sétakert észak-déli gyalogútja aszfaltos javításával folytatódott a Via Kanizsa Sétakert felújítási programja. A kivitelező a Bauterc-Prizma Kft. volt. A gyalogút mellé új padokat is kihelyeztünk.

Programunkat szeptember hónapban új hulladékgyűjtők kihelyezésével és az Erzsébet térről a madáretetők áttelepítésével folytatjuk, valamint a Városvédő Egyesület által vállalt, a Kanizsa-Generál Kft. kivitelezésében készülő díszkapufelújítás is hamarosan befejeződik.” – közölte Facebook oldalán pénteken a Via Kanizsa Városüzemeltető Nonprofit Zrt. (Fotók: Via Kanizsa – Facebook)

A lakók kérték a várakozási tilalmi jel felfestését az Attila utcában

Egy érdeklődő levelet kaptunk, ugyanis furcsa útburkolati jelek jelentek meg a közelmúltban az Attila utcai parkolókban. Olvasónk kérte, járjunk utána annak, hogy ezeket valaki „maszekban” festette fel, vagy hivatalosan a Via Kanizsa szakemberei végezték el az útjelfestést.

Az üggyel kapcsolatban telefonon beszéltünk Szabó Istvánnal, a Via Kanizsa Városüzemeltető Nonprofit Zrt. vezérigazgatójával, aki elmondta, a felfestéseket az Attila utcai lakók kérésére a cég szakemberei végezték el.

Az 1-1,5 méter széles várakozási tilalmat jelző útburkolati jelek azért is kerültek az Attila utcai parkolók lépcsőházi vonalába, mert a zsúfoltan, parkoló autók miatt sok esetben például kerekesszékkel is csak több autót kerülgetve lehetett közlekedni a lépcsőházak vonalában.

Sajnos többször volt példa arra is, hogy mentő vagy éppen a betegszállító nem a lépcsőház vonalában tudta felvenni a beteget, hanem több kocsi között manővereznie kellett és jóval odébb tudták csak az autójukba helyezni a segítségre szorulókat.

A felfestéseket kérésre a Via Kanizsa útellenőre végezte el, így az hivatalos, nem pedig bárki magánakciója – mondta honlapunknak Szabó István vezérigazgató.

(Így néznek ki a hivatalosan felfestett várakozási tilalomra utaló burkolati jelek Nagykanizsán az Attila utcában. Fotó: Olvasónk)

Gyorsforgalmi út épül Nagykanizsa és Zalaegerszeg között

A Zalaegerszeget és Nagykanizsát összekötő kétszer kétsávos gyorsforgalmi út építéséről egyeztetett a két város polgármestere csütörtökön.
Cseresnyés Péter, a dél-zalai város és térségének országgyűlési képviselője a találkozó után tartott nagykanizsai sajtótájékoztatón azt mondta: minden érintettnek érdeke a 74-es főút kiváltása egy új, kétszer kétsávos úttal.

A két város így gazdasági és társadalmi szempontból is egy agglomerációt alkothat. A főúton most jelentős a teherforgalom, és a nyári szezonban nagyon sok az átutazó külföldi turista. Az út melletti települések élhetőbbé válhatnak, ha a járművek elkerülik őket – tette hozzá a politikus, az innovációs és technológiai tárca kereskedelempolitikai és fogyasztóvédelmi államtitkára.

(Így néz ki jelenleg a 74-es főút egy szakasza. A fotó illusztráció)

A két város csak közösen érhet el sikereket, hiszen Zala megye gyakorlatilag egy régiónak, egy agglomerációnak számít – mondta a képviselő.

A korábbi kormányok meg nem valósult ígéreteivel szemben a jelenlegi kabinet tényleges lépeseket tesz a zalai úthálózat fejlesztéséért, így valósulhatott meg például az M70-es autóút autópályává bővítése – közölte.

Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere (Fidesz-KDNP) hangsúlyozta: a két város külön-külön kevés ahhoz, hogy felvegye a versenyt más magyarországi vagy külföldi régiókkal, csak szoros szövetségben érhetnek el sikereket.
A leendő gyorsforgalmi út Zalaegerszeg és Nagykanizsa között egyfajta „köldökzsinór” lesz, amely biztosíthatja az együttes gazdasági erőt – mondta.

Balogh László, Nagykanizsa polgármestere (Fidesz-KDNP) is azt emelte ki, hogy Észak- és Dél-Zala – a két város mintegy 110 ezer lakosával – csak együtt lehet sikeres.

A kormány „Zala-párti”, így nemcsak a két város közötti gyorsforgalmi útra, de további útfejlesztésekre, így a Nagykanizsát Kaposvárral összekötő sztráda megépítésére is vannak elképzelések – tette hozzá.

Az MTI kérdésére Cseresnyés Péter elmondta: a Zalaegerszeget és Nagykanizsát összekötő gyorsforgalmi út új nyomvonal kiépítését jelenti majd. Jelenleg a tervezés közbeszerzési kiírását készítik elő – írta az állami hírszolgálat.

1 2 3 11