A JÖVŐ AZ ENERGIAKÖZÖSSÉGEKÉ

(x) Október 18-án és 19-én Viladecans adott otthont a Vilawatt-UTM (URBACT Transfer Mechanism) projekt zárórendezvényének. Ezen a két napon a Viladecansban 2016 óta zajló, az energiaátállással kapcsolatos innovatív Vilawatt-UIA akció URBACT által irányított átadása során elért főbb célok és eredmények közös, részvételi jellegű bemutatására került sor.

A konferencia a húsz hónapos csapatmunka záró eseménye volt egy olyan projektben, amelynek célja az energiamodellváltás előmozdítása és a klímasemlegesség elérésének elősegítése volt, négy európai város részvételével: Viladecans (Spanyolország), a vezető partner, valamint Seraing (Belgium), Nagykanizsa (Magyarország) és Trikala (Görögország), projekt partnerek.

Az október 18-i ülésen a projektkoordinátorok összegyűltek, hogy a beruházási javaslatok kidolgozásával, a tervek finomhangolásával és más UTM tervek jó példáinak megosztásával foglalkozzanak. Emellett a projekt partnervárosainak politikai képviselői lehetőséget kaptak arra is, hogy a Vilawatt projekt pilléreinek sikeres megvalósítását bemutató helyszíneket látogassanak meg Viladecansban: a Vilawatt információs irodát, a Montserratina negyedben található három demo-felújított épületet, a Vilawatt valutát és a Vilawatt 2.0-t, amely az Escola Enxaneta-Institut Josefina Castellví i Piulachsban tervezi az első közös energiaellátást biztosító létesítményt.

Az október 19-i nyílt ülés, amelyet online is közvetítettek, és amelyen közel százan vettek részt, a „Változás az energiamodellben a kis- és középvárosokban az éghajlat-semlegesség érdekében” címet viselte. A Vilawatt-UTM projektben részt vevő négy város képviselői mutatták be a projekt hatását, valamint azt, hogy a polgárok bevonása kulcsfontosságú volt a folyamat során, mivel ez egy olyan projekt, amely nemcsak az önkormányzatok akaratán múlik, hanem azon is, hogy a társadalomban tudatosuljon a közös, energiaprojekt érdekében való együttműködés szükségessége.

A résztvevői egyetértettek abban, hogy a projekt sikerét biztosító jogi és technikai kérdéseken túl az egyik legfontosabb szempont a társadalmi aspektus. A városok a legjobb helyzetben vannak abban, hogy a társadalmat bevonják a projektbe, és ez elengedhetetlen a jövőbeli fenntarthatósági célok eléréséhez, amelyek az energiaátalakítási projektek alapját képezik.

A projektpartnerség keretében Nagykanizsa városa számos olyan tapasztalattal gazdagodott az eseményen, melyek a későbbiekben energiaközösség létrehozásával tovább erősíthetik a megújuló energiaforrások hatékony használatát a városban és a térségben.

A Vilawatt-UTM az európai URBACT program része, és az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.

Final Event Video