Mi a különbség az AC és DC töltés között?

(x) Az elektromos autók töltésével kapcsolatban rengeteg kérdés szokott felmerülni. Már önmagában az is gyakran tisztázandó, hogy egyáltalán hol lehet tölteni az akkumulátort. Ezt követi a “hogyan” kérdés, aminél fontos beszélni az AC és DC lehetőségről, valamint azok eltérő működéséről.

Mit jelent az AC és DC töltés?

Ma már egy elektromos autó töltő könnyedén beszerezhető például az eautotoltokabel.hu oldaláról. Azonban arra kiemelten oda kell figyelni, hogy mégis melyiket választjuk. Az egyes töltők teljesítményében, használatában és töltési módjában hatalmas eltéréseket lehet tapasztalni. Ilyen különbség az is, hogy milyen áramot használ az adott eszköz.

Az egyik a váltakozó áram (AC), ami tulajdonképpen a szabványos elektromosság. Ez erőművekből érkezik a villamosenergia-hálózaton keresztül az otthonunkba, valamint más épületekbe. Sokszor nevezik közüzemi áramnak is. A másik az egyenáram (DC), ami ahogy a neve is mutatja, egyenes vonalban mozog.

Fontos kiemelni, hogy az elektromos autók akkumulátorainak egyenáramra van szükségük. Az ok nagyon egyszerű: az akku egyenáramot használ és szolgáltat, azaz a terhelés egyetlen irányba áramlik, ami kémiai folyamatok révén tárolódik. A váltakozó áram, ahogy a neve is utal rá, időnként irányt vált. Ez azt jelenti, hogy az akkumulátor termináljának polaritása is ilyen ütemben kellene, hogy váltakozzon. Ez azonban nem lehetséges a gyakorlatban. 

Műszaki nyelven ez azt jelenti, hogy az akkumulátorhoz szükség van egy váltakozó áramforrást csatlakoztatni, hogy AC energiát tudjon tárolni. Ezzel az akku csak a pozitív félperiódus alatt töltődik, a negatív alatt merül le. Nincs arra mód, hogy váltakozó áramot tároljunk egy akkumulátorban.

Különbségek az AC és DC elektromosautó-töltők között

A konnektorokból mindig váltakozó áram érkezik. Ez azt jelenti, hogy szükség van egy átalakítóra, azaz egy AC-DC konverterre. Ezt a konvertert beépíthetjük a járműbe vagy a töltőpontba. Az AC töltőket akkor használjuk, ha az autóban található beépített AC-DC konverter. A jármű váltakozó áramot kap, majd azt saját maga alakítja át.

A DC töltők esetében már az eszközben van egy átalakító, és az egyenáramot közvetlenül kapja a jármű. Ilyen esetben nincs szükség arra, hogy az autóban is legyen konverter.

A DC töltő gyorsabb töltésre képes

A gyors töltéshez arra van szükség, hogy ugyanannyi idő alatt több energiát tudjunk szolgáltatni. A gyors töltés 50 kW felett érhető el, a lassú/átlagos pedig 1-22 kW között lesz. A nagyobb sebességhez nagyobb AC-DC konverterre van szükség, ami csak a DC töltőben helyezhető el, mivel az autóban senki nem fog nagyobb átalakítót cipelni vagy éppen beszereltetni.

A DC töltők drágábbak, mint az AC változatok, sokkal több helyet igényelnek, valamint a karbantartásuk is nehezebb. Viszont gyorsabb töltést biztosítanak. Mindenki a saját igényei szerint tudja eldönteni, hogy számára melyik lehet a jobb választás.