LISZI bábszínház hétköznap estére

Miközben vártuk a műsort, Lehota Jánossal beszélgettünk a LISZI-ről és a programsorozatról. Beszélgetésünket félbe kellett szakítani, hogy segíthessünk további ülőhelyek biztosításában, annyi érdeklődő volt egy puritán, de annál tartalmasabb eseményen, a bábszínházon.

20140724_181436_Android
A Ziránó Színház által előadott műsor kétségkívül vonzotta a családokat, mert fél órával a kezdés előtt már türelmetlen gyerkőcök „szivárogtak” a Péterfy iskola udvarára szüleikkel. Az esemény olyannyira csábító volt, hogy az előkészített 6 db nagy pad mellé tucatnyi széket, párnákat kellett kitenni a kíváncsi gyerekek kényelme érdekében.

-Mostanában sokat hallani a LISZI-ről és programjairól, de sokan nincsenek tisztában vele, hogy mi is ez valójában?
Ez egy TÁMOP pályázat útján megvalósuló programsorozat, melynek a Lakóközösségi Információs és Szolgáltató Iroda a háttere. Több városban is megvalósult országszerte ez a program. Nagykanizsán ennek kialakítására a KULCS Egyesület pályázott azzal a céllal, hogy a városi, lakótelepi lakóközösségeket egyben tartsa, pontosabban valódi közösséget építsen. A program lényege, hogy a lakók saját forrásaikat, képességeiket használják a közösség építésére. Ezek nem anyagi jellegű források, hanem ki-ki a maga módján részt vállalva, saját kompetenciája szerint tud hozzáadni valamit ahhoz, hogy egy viszonylag sok embert kis helyen magábafoglaló területen tartalmas kultúra alakuljon ki. Fontos, hogy ez gyakorlatilag a keleti városrészre korlátozódik Kanizsán, hiszen a pályázat szigorúan szabályozza a működési területet. Éppen ezért ez a programsorozat, ebben a formájában a város más területeit sajnos nem fogja érinteni. Az elve az, hogy a legtöbb városban az ehhez hasonló lakótelepeken élnek a legsűrűbben családok, ahol egyrészt van relevanciája a tematikus programoknak, másrészt anyagilag nem biztos, hogy megenngedhetnek maguknak másfajta kikapcsolódási lehetőséget az itt élők. Ehhez szerződni kellett lakóközösséggel is, akik valamilyen módon részvételt tudnak vállalni. Szerencsére csaknem 1000 ilyen szerződést sikerült megkötni, melyben a civil lakosságtól a közintézményekig sokan benne vannak.

A célcsoportja a programsorozatnak kortól, nemtől függetlenül bárki, aki első sorban e lakótelepeken lakik, de természetesen minden érdeklődőnek is szól.

-Mennyi időre szól a program, illetve a pályázat?
A program 12+2 hónapos intervallumra szól, melyből lassan a fele eltelik. Ehhez kapcsolódóan 14 programot kell leszervezni, persze nem időarányosan. Nyilván a nyári időszakban lehet sűrűbben, illetve amikor logikus azt leszervezni. Eddigi programjaink közül az első, a karácsonyi volt talán a legmeghatóbb, viszont a legutóbbi állatszépségverseny volt eddig a legnépszerűbb. Ahogy elnézzük, ez a mostani bábszínház is jól alakul.

-Hogyan zajlik a programkialakítás?
Az alapja, az erre a célra létrehozott iroda, ami pillanatnyilag épp költözés alatt áll, ahol rendezvényszervezők segítségével alakítjuk ki a programok tematikáját. Ezek a tematikák az idő előrehaladtával kerülnek konkretizálásra. A civil résztvevők önkéntes alapon, tulajdonképpen önmaguk segítségét felajánlva tesznek hozzá, mi végülis a bázist teremtjük meg ahhoz, hogy kialakulhasson a jó közösség.

-Mi a jövője a programnak? 14 hónap elteltével leáll?
A pályázat csak ezt a kötött intervallumot hivatott finanszírozni, ami egyrészt arra is jó, hogy segítsen elindítani valamit, másrészt pedig a helyi hasznosulás, hiszen igyekszünk úgy szervezni a dolgokat, hogy a felhasználható összeg ott csapódhasson le, ahol és akikkel a program zajlik. Ebbe a résztvevőket, és a helyszínt biztósítókat értem. Vagyis helyzetbe kívánjuk hozni ezzel a helyi intézményeket, helyi tehetséges előadókat, amennyire csak lehet. 20140724_181130_Android
Amikor lejár a program, igazából a városon, és az akkorra kialakuló közösségi szellemen múlik annak a jövője. Nyilván szükséges hozzá forrás, de javarészt a lakossági igénytől is függ ez. Az igazán jó dolgokhoz nem feltétlenük kell pénz. A célunk természetesen az, hogy ez ne csak 14 hónapig tartson, hanem ez az időszak valami jónak legyen a kezdete.

-Mi várható a jövőben?
A következő, szeptemberi programunk a sport köré, azon belül is a fitness köré fog épülni. Ötleteink, és koncepcióink már vannak, de konkrétumot ezzel kapcsolatban nem tudok egyenlőre adni. Igyekszünk mindig az adott eseményen is felhívni a figyelmet már a következőre, az érdeklődés fenntartása érdekében. A sport amúgy visszatérő eleme lesz a programnak, hiszen a későbbiekben sportegyesületek bevonásával, már nemcsak specifikusan szeretnénk mozgásra invitálni minkdenkit, hanem főző programokkal, és magasházi futóversennyel is. Az sem titok, hogy a gyermekek is kulcs szerepet játszanak terveinkben.
A programokon kívül helyi klubbok létrejöttét is szeretnénk elősegíteni, ahol különböző témákban tudják egymást önállóan segíteni a lakók tehetséggondozásban (pl. fotózás), gazdasági/banki ügyekben (pl. befektetési tanácsadás), egészségügyi témákban stb. Fontos lenne, hogy az emberek egymást támogassák, és meglássák benne a lehetőséget hosszú távra is.
Mi mindenképpen hiszünk az ezáltal kialakuló közösségi szellem erejében.

Vélemény, hozzászólás?