Nagykanizsán megtakarítást jelent az iskolák átadása a tankerületi központnak

Az államnak fizetendő 440 millió forintos szolidaritási adó mellett is mintegy 100 millió forintos megtakarítást jelent éves szinten Nagykanizsának, hogy január elsejével a tankerület veszi át a köznevelési intézmények működtetését – hangzott el a város közgyűlésének csütörtöki ülésén.

nagykanizsa városháza

A képviselők tíz igen és három nem szavazattal, egy tartózkodás mellett döntöttek arról, hogy január 1-jével átadják a város köznevelési intézményeinek vagyonkezelését a Nagykanizsai Tankerületi Központnak. Az átadás két gimnáziumot, kilenc általános iskolát, a zene- és művészeti iskolát, valamint a gyógypedagógiai intézményt érinti, továbbá 91 dolgozót.
Balogh László (Fidesz-KDNP), az önkormányzati humán bizottság elnöke a közgyűlési vitában elmondta:

az önkormányzati vagyont ingyenes vagyonkezelésbe adják át, az állam számára pedig a jelenlegi számítások szerint évente 440 millió forint szolidaritási adót kell fizetnie a városnak. Ez az összeg mintegy 100 millió forinttal kevesebb, mint amennyibe a rezsit, a dologi kiadásokat, a karbantartási költségeket vagy a béreket is beleértve a város eddig kifizetett az iskoláira, tehát pénzügyi szempontból nem jár rosszul az önkormányzat.

Horváth Jácint (Demokratikus Koalíció) önkormányzati képviselő arról beszélt:

nem mindegy, hogy a város közvetlenül az intézményekre fordítja a kiadásokat vagy ezt az összeget az államnak adja, mert nem tudni, hogy ez utóbbi esetben mennyit is forgat vissza a város az intézményeire. Meglátása szerint az pedig nem derül ki az önkormányzati előterjesztésből sem, hogy az átadást követően az önkormányzat vagy az állam feladata lesz az iskolák felújítása, fejlesztése.

Dénes Sándor (Fidesz-KDNP) polgármester úgy fogalmazott:

a működtető dolga a karbantartás és a fejlesztés. Hozzátette, hogy figyelemmel kísérik továbbra is az oktatási intézmények működését, hiszen mindenkinek közös érdeke, hogy gyerekeink, unokáink jól működő intézményekben tanuljanak továbbra is.

A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) fenntartásában lévő, de eddig az önkormányzatok által működtetett köznevelési intézmények működtetői feladatait 2017. január 1-jével átveszik a területileg illetékes tankerületi központok. Az önkormányzatok maradnak az ingatlanok tulajdonosai, a tankerületi központok a feladatokat veszik át, a tulajdonjogot nem. Az átadás-átvételről szóló megállapodásokat helyi szinten, a tankerületi központok kötik meg az érintett önkormányzatokkal december 15-ig. MTI (Fotó: Kanizsai pillanat – Facebook)