A koronavírus miatt módosult Nagykanizsa költségvetése

Az elmúlt heteket-hónapokat rendkívüli veszélyhelyzetben éltük meg mindannyian. A számos korlátozás, mely keretezte és megváltoztatta mindennapi életünket, cselekedeteink mozgásterét, elsősorban a közösségünk, főként az idősebbek, a krónikus betegségben szenvedők egészségének megőrzését, a járvány terjedésének és belobbanásának megfékezését volt hivatott szolgálni. Ez volt a fő szándék, mindent ennek rendeltünk alá.

Jelenlegi tudásunk szerint ezen elsőrendű cél elérése sikeresnek bizonyult, azzal együtt, hogy a koronavírus nem fog egy csapásra eltűnni, így meg kell tanulnunk együtt élni vele. Reményeink szerint azonban nyár közepére visszaállhat a megszokott életünk, de biztos vagyok benne, hogy új időszámítás kezdődik. Mert egészségünk védelmének legfontosabb feladata mellett azzal a szükségszerű következménnyel is számolnunk kell, hogy a gazdaság erőteljesen megroppan a tömeges leállások miatt.

Mindez nem csak városunkat, de az egész nemzetet és glóbuszunk legtöbb társadalmát, gazdaságát egyaránt érinti. És érinti mindenekelőtt az itt élő családokat, munkavállalókat, vállalkozásokat, akik nem lehettek mindannyian felkészülve, hiszen ekkora léptékű és mélységű krízist több évtizedes távlatban sem ért meg a világ.

Ugyanakkor a város költségvetését is súlyosan befolyásolja ez a világméretű törés, hiszen a védekezés hatalmas erőforrásokat emésztett fel itt is. Több tízmillió forintot biztosítottunk már eddig a járvány megfékezésére, maszkokra, fertőtlenítésre, légfertőtlenítő berendezésekre, higiéniai csomagokra, de az önkormányzati tulajdonú üzleti helyiségek bérleti díjának vállalkozások számára nyújtott 70 százalékos csökkentése és a helyi adókötelezettségeik kapcsán biztosított részletfizetési vagy a fizetési halasztás lehetősége is komoly súly volt a költségvetésnek. De az igazán nagy tehertételt a közeljövő jelenti, mert a gazdaság leállása többek között a helyi iparűzési adóbevételeket csökkenti nagy mértékben, várhatóan negyedével. Mindez közel 800 millió forintos hiányt, egészében pedig 926 millió forint adókiesést okozhat az eddigi és emellett jelentkező kiadásokon felül.

(A nagykanizsai városháza. Fotó: Rudolf Schweiger)

Szeretném viszont hangsúlyozni, hogy mindazok, akik a nemzeti költségvetést támogató 158 milliós városunkat érintő tételt okolja az önkormányzat nehéz helyzetbe kerüléséért, elfedve, hogy ennek többszöröse érkezik vissza a kanizsai családokhoz, vállalkozókhoz különböző bértámogatás, hitelelhalasztás, kedvezményes hitellehetőség, adóbefizetés eltörlés, fejlesztések támogatása, és még sok egyéb formában, az vétket követ el a vírus okozta szenvedők, elhunytak és családtagjaik, szeretteik ellen.

A költségek terhének közös viselése alapja egy közösségnek, egy nemzetnek, a védekezés, a bajba jutottak támogatása, a vállalkozások életben tartása, a munkahelyek megőrzése és újak teremtése most elsődleges a járvánnyal szembeni küzdelem mellett.

Ehhez a célhoz kell mindent igazítani, kihangsúlyozva, hogy a város fejlesztése, beruházásainak, építkezéseinek folytatása létérdek, mert sok-sok munkavállaló és családjaik megélhetése, a városnak és sok kisvállalkozásnak nélkülözhetetlen bevétele függ tőlük. És a közös sikeres jövőben való hit erőt és reményt ad a nehéz időszakokban. Ezért is öröm ebben a szomorú helyzetben, hogy folytatódik az Ipari Parkunk feltárása összességében mintegy 3 milliárd forint értékben, így nemsokára új területeink, új befektetőink és munkahelyek lesznek, amit eddig gátolt a területhiányunk. De megújul három körzeti orvosi rendelő is, épül egy új bölcsőde, és átadunk egy új sportparkot a Csótónál.

Mindez azt jelzi sok vészjósló hanggal szemben, hogy az óriási nehézségek és gátak ellenére lesz élet a pandémia után, csak túl kell lendülnünk közösen e rendkívüli helyzeten. Ami nem lesz könnyű séta. Azzal együtt, hogy a bajba jutottak, a családok, vállalkozások kedvezményeit, támogatásait megtartjuk továbbra is. Mégis, ez azt jelenti, hogy szinte minden területen kevesebbet tudunk majd költeni az év eleji tervekhez képest. Az önkormányzati intézményeken túl az önkormányzati cégektől is kénytelenek voltunk elvonni bizonyos összegeket.

Három fontos területtől azonban a veszélyhelyzet idején sem vontunk el, sőt a lehetőségeink mértékéig még plusz forrást is biztosítottunk. Ez a három fontos terület az egészségügy, a szociális szféra és a vállalkozások támogatása. A veszélyhelyzettel kapcsolatos feladatok ellátására a továbbiakban is lesz egy 150 millió forintos keret, amiből például új intézkedésként a veszélyhelyzet idején a munkájukat elvesztő kanizsai embereket is tudjuk segíteni lakhatási támogatás formájában. Vagyis, bővítve az eddigi támogatások körét, mindazok, akik a veszélyhelyzet idején veszítették el a munkájukat, bizonyos feltételek mellett (pl. az 1 főre jutó jövedelem alapján) három hónapon keresztül akár 20 ezer forintot igényelhetnek a lakhatásukhoz havonta. Ha e három hónap után sem találnak munkahelyet, további egyszeri 30 ezer forintot biztosítunk, ezzel is segítve a nehéz helyzetbe került családokat.

A vállalkozások támogatására a különböző költségvetési sorokon összességében 125 millió forintot terveztünk be. Ez a támogatás, kiegészítve az állami intézkedésekkel és az önkormányzati tulajdonú helyiségekre biztosított 70%-os bérleti díj kedvezménnyel komoly segítség lesz a kanizsai vállalkozások megmaradásához és az újbóli beindításukhoz.

Jól látható, hogy e rendkívüli időkben a járvány alakítja a büdzsét, de megpróbálunk az eszközeinkkel küzdeni ellene minden fronton, mert hiszem, hogy az „élet él, és élni akar!” – fogalmazott honlapunkhoz eljuttatott közleményében Balogh László nagykanizsai polgármester.