A mesterséges intelligencia már az ajtónkon kopogtat?

(x) A mesterséges intelligencia nem a ChatGPT elérhetővé tételével jött létre, de a legtöbb ember itt találkozott vele először úgy, hogy egy ilyen szoftverrel “beszélget”. Jövőkutatók szerint már akár a 2040-es évek végére valósággá válhat az a ma még talán science fictionnek ható technológiai fejlettségi szint, mely lehetővé teszi az álmok megosztását, a gondolatátvitelt és a gondolathekkelést.

Hol tartunk most, mit tartogat a jövő? Barát vagy ellenség ez a technológia?

Hol tart ma a mesterséges intelligencia?

Egyes globális riportok azt mutatják, hogy már 2035-ig is 12 olyan fejlett ország lehet, melynek éves gazdasági növekedési rátáját megduplázhatja az AI. Talán nem is meglepő ez az adat akkor, ha belegondolunk, ma is mennyi mesterséges intelligencia vesz minket körül.

Például ott a WAZE navigáció, az Apple Siri és még a YouTube ajánló is. Még egy online biztosítás megkötése kapcsán is belefuthatunk olyanba, amihez használtak ilyen technológiát. Elmondható, hogy egyre jobban átszövi az életünket az AI.

Mi várható a jövőben?

A jövőben akár drasztikus módon is megváltozhat az, ahogy a számítógépekkel kommunikálunk. Ennek előszele már ma is érezhető akkor, amikor belegondolunk, hogy a hanggal vezérelt asszisztensek ma már ott lapulnak a telefonunkban. Valamint bármikor el tudunk beszélgetni egy szoftverrel is úgy, hogy szinte észre sem vesszük, hogy nem emberrel kommunikálunk.

A technológia folyamatosan fejlődik, már csak az a kérdés, hogy meddig, és hogy a jövőben átveszi-e tőlünk az irányítást? Egyes előrejelzések szerint akár már 2040-2050 körül megszülethet az az általános mesterséges intelligencia, ami hasonló az emberi intelligenciához.

Hogy jutottunk el idáig?

1965-ben Gordon Moore azonosította be először azt a jelenséget, mely során a számítógépek sebessége és teljesítménye kétévente megkétszereződik. Az ilyen exponenciális fejlődést hívjuk az ő tiszteletére Moore-törvénynek.

Bár az utóbbi évtizedekben lassulni látszik a processzorok fejlődése, nem kétszereződött meg a feldolgozási sebességük, azonban ennek ellenére a számítógépes rendszerek teljesítménye exponenciálisan fejlődött. Ennek oka a hálózati sávszélesség, valamint az algoritmusok és a mesterséges intelligencia jelentős fejlődése.

A technológia a hétköznapjaink részévé vált

Saját bőrünkön érezzük, hogy mekkora fejlődés ment végbe az utóbbi évtizedekben. Gondoljunk csak az okostelefonjainkra és azok folyamatosan bővülő és javuló képességeire. Vagy ott vannak az erre az eszközre telepíthető applikációk, a mobilfizetési megoldások mindennapossá válása és persze a közösségi média felületek elterjedése. Komplett iparágakat tudnak letarolni vagy épp felemelni a mai kor technológiai vívmányai.

Az Ubert 2009-ben, az Airbnbt 2008-ban, a Facebookot pedig 2004-ben alapították, mégis ilyen rövid idő alatt az életünk nagyon meghatározó részévé tudtak válni. És valószínűleg ez vár a ma még láthatatlan, de már alkalmazott mesterségesintelligencia-fejlesztésekre is.