Headset, fülhallgató, fejhallgató, kihangosító – melyik mire való?

(x) A hétköznapi társalgásban gyakran egymás szinonimájaként használjuk a fej- és fülhallgatót, vagy fülesként emlegetünk valamit, ami igazából headset. Érdemes képben lenni, mi a különbség a címben szereplő négy kategória között.

Kezdjük a kihangosítóval!

Talán a legjobban elkülönülő kategória a négy közül a kihangosító. Ha olyan eszközt szeretnénk csatlakoztatni a telefonunkhoz, amely segítségével egy egész szoba vagy autó teljes közönsége hallhatja, amit a vonal másik végén mondanak, akkor kihangosítóra van szükségünk.

Természetesen a kihangosító nem csak hangszóróval, illetve hangszórókkal, hanem egy vagy több mikrofonnal is rendelkezik: így a készülék közelében ülők nem csak hallhatják, mit mond a telefonba a másik fél, hanem ők maguk is hozzászólhatnak a beszélgetéshez.

Fül- vagy fejhallgató?

Ha nem szeretnénk, hogy környezetünk is hallja, amit mi, és nincs szükségünk mikrofonra – mert például zenehallgatáshoz keresünk kiegészítőt –, akkor fej- vagy fülhallgatóra van szükségünk.

A különbség a két kategória között , hogy a fejhallgatót valami – általában egy tartópánt – rögzíti a fejünkön, a fülhallgatót viszont a fülünkhöz tudjuk illeszteni (akár úgy, hogy beledugjuk, akár úgy, hogy külön-külön ráaggatjuk a jobb, illetve bal fülünkre).

Ma már egyre népszerűbbek a vezeték nélküli fülhallgatók, illetve fejhallgatók, de az, hogy a lejátszóhoz milyen módon kapcsolódik a kütyünk, nem változtat az elnevezésén.

Lássuk a headsetet!

Akár fej-, akár fülhallgatóról van szó, ha mikrofont is tartalmaz a kütyünk, az már headset. Sok készüléken ma már egyáltalán nem látszik, hogy nem csak zenehallgatásra, hanem telefonáláshoz is használhatjuk, így ha például ajándékba kapjuk, doboz nélkül, érdemes a neten utánanéznünk a típusnak, hogy ne érjen minket meglepetésként például a mikrofon hiánya.

Vezetékes vagy vezeték nélküli – melyiket válasszam?

Az eszköz kialakítása mellett fontos döntés az is, hogy vezetékes vagy vezeték nélküli fülest, illetve headsetet vásárolunk-e.

Ha sportolás közben is szeretnénk használni, akkor mindenképpen a vezeték nélküli eszköz a javasolt – és akkor is, ha nem szeretünk bíbelődni a holmink szakszerű elrakásával. A kábel ugyanis hamar gubancolódhat, megtörhet – mi pedig vehetünk újabb fülest.

A vezetékes verzió akkor lehet jó választás, ha a hangminőség kiugróan fontos: az igazán high end készülékek máig inkább vezetékesek, s azonos árért általában jobb hangminőséget kapunk minden kategóriában.


A vezeték nélküli fülesek nagy hátránya, hogy rendszeres időközönként tölteni kell őket: ha a mobil mellett nem akarunk még egy eszköz feltöltöttségére is figyelni, akkor érdemesebb hagyományos fülesben gondolkodni.