Első lépések a lombikprogramban: néhány fontos vizsgálat, amire érdemes felkészülni

(x) A meddőség világszerte rendkívül sok embert érint, amely állapotnak több okozója is lehet. Ugyanakkor több olyan módszer is létezik már, ami segíthet az ilyen jellegű gondokon. A lombikprogram például egy olyan mesterséges megtermékenyítési folyamat, amely párok millióinak biztosított már lehetőséget a saját gyermek megfogantatására.

Mikor forduljunk a lombikprogramokhoz?

Először is, fontos a meddőség okának felderítése – amire a pár mindkét tagjánál szükség van. A problémák feltárása és az azoknak megfelelő kezelés mellett ugyanis esély nyílhat a természetes megfoganásra. Amennyiben a vizsgálatok nem vezettek eredményre, vagy a háttérben húzódó ok kezelése nem volt sikeres, valamint más, természetes fogantatást elősegítő módszer sem vált be, szóba kerülhet a lombikprogram mint lehetőség.

Ez különösen azoknál a pároknál járható út, akik nem szeretnének örökbe fogadni, inkább a biológiailag is saját gyermeküket szeretnék felnevelni.

A lombikprogram menete

A lombik menete először is hormonbevitellel kezdődik, melynek célja a petefészkek működésének leállítása, hogy az ovuláció és a peteérés szabályozható és ellenőrizhető legyen.

Ezután a következő lépés a petefészkek túlstimulációja, ami nagyobb mértékű tüszőérést eredményez. Ezalatt a szakasz alatt is elengedhetetlen a leendő kismama állapotának monitorozása nőgyógyászati és ultrahangos vizsgálatok segítségével.

A lombik menete egy kisebb műtéti beavatkozással folytatódik, amely során a petesejteket leszívják. A biológushoz került petesejteket a megtermékenyítést követően egy különleges tápoldatba helyezik, majd utána egy inkubátorba kerülnek, ahol a méhhez hasonló élettani körülmények biztosítása a cél.

Ezután a petesejtbe juttatják a kiválasztott spermiumokat, ahol az inkubátorban néhány nap után ellenőrizhető, hogy sikeresen zajlott-e a megtermékenyítés. Az ötödik inkubátorban eltöltött nap után az embrió beültethetővé válik, így bejuttathatják azt a pár női tagjának méhébe.

Néhány fontos vizsgálat, amire számíthatunk

A meddőség problémájával küzdő párok esetében a lombikprogram kezdete előtt alapos vizsgálatok elvégzése szükséges. A leendő kismama számíthat arra, hogy EKG-vizsgálaton és mellkasröntgenen is részt kell vennie. Ha pedig elérte a 40 éves kort, emlőultrahang valamint mammográfiai vizsgálat is esedékes lesz. Emellett szükséges méhnyakrák- és Chlamydia szűrésre is elmennie, valamint a hüvelyváladék-tenyésztést is kérheti a szakorvos.

Emellett nagyon sokat segíthet a teljes vérkép- és vizeletvizsgálat eredménye is az ok felderítésében. Emellett az agyalapi mirigy által termelt hormonokról, a pajzsmirigyhormonokról, valamint az ösztrogén- és prolaktinszintről is fontos vizsgálatoknak kell alávetnie magát a leendő édesanyának.

A vércsoport meghatározása, a méhűri vizsgálat, valamint a belgyógyászat által végzett szakvélemény az általános egészségügyi állapotról szintén a vizsgálatok sorához tartozik. Végül számítani lehet hepatitis B-, hepatitis C- valamint HIV-szerológiai vizsgálatra is, de egyes esetekben szűrhetik az anyát toxoplazmára és rubeolára is. Az apa esetében spermavizsgálat, és az anyához hasonlóan HIV- valamint hepatitisz-szerológia válhat esedékessé.

Fontos tudni, hogy a lombikprogram menete során a leendő édesanya állapotát folyamatosan ellenőrzik a szakorvosok ultrahanggal és nőgyógyászati vizsgálatokkal, hogy megbizonyosodjanak a folyamat sikerességéről, illetve a kismama és a magzat egészségéről.

Készüljünk fel!

A lombik menete első olvasásra ijesztően hangozhat. A rengeteg vizsgálat, az alapos előkészületek, valamint a folyamat során tapasztalt folyamatos kontroll mind-mind megterhelő lehet a várandósságra vágyó nők számára. Mégis: ez egy nagyszerű és bevált módja a saját gyermek fogantatásának.

Ha már eldöntöttük, hogy belevágunk, készítsük fel magunkat testileg és lelkileg egyaránt. Folytassunk minél egészségesebb életmódot, mondjuk le a káros szokásoktól – ezek ugyanis jelentősen befolyásolhatják a megtermékenyítés sikerét. Emellett természetesen fontos az évi rendszeres szűrővizsgálatok elvégzése, hogy bármilyen egészségügyi problémával is küzdünk, idejében kezelést kaphassunk, hogy a szövődményektől ne kelljen tartanunk.