CPU? RAM? SSD? Laptopvásárlás előtt tisztázzuk ezeket a fogalmakat!

(x) Amikor laptop vásárlása előtt állunk, nem árt ismernünk bizonyos szakkifejezéseket, melyekkel garantáltan fogunk találkozni, amikor döntenünk kell az egyes készülékek között. Sajnos sokak számára teljesen idegenek bizonyos informatikai kifejezések. Így viszont nehéz jó döntést hozni. Ebben a cikkünkben kitérünk pár rövidítésre, hogy könnyebb legyen az eligazodás a laptopok és számítógépek világában.

Laptopvásárlás előtt: használt vagy új?

Ez a kérdés nagyon sokakat foglalkoztat, amikor szeretnének maguknak vásárolni egy hordozható számítógépet. Ma már számos kiváló használt felújított laptop van, például a PC Aréna kínálatában, melyek közül érdemes válogatni. Persze egyik sincs tele annyira új hardverekkel, mint egy teljesen új készülék.

De igazából nem is az a kérdés, hanem hogy mire szeretnénk használni az új gépünket? Ez fogja ugyanis meghatározni, hogy végül melyiket érdemes választanunk.

Ha csúcsteljesítményre van szükségünk, mert pl. grafikával, videóvágással foglalkozunk, érdemes újat vásárolni. Ellenben ha irodai munkához kell, akkor egy üzleti laptop, ami fel van újítva, az aranyat ér! Ezeket ugyanis úgy készítették, hogy kibírjon hosszú éveken keresztül is napi 12 óra munkát!

Ha eldöntöttük, hogy új vagy használt, akkor jöhet a konfiguráció specifikációja, mely értelmezéséhez segítséget nyújtanak a lenti magyarázatok.

Mi is az a processzor, avagy CPU?

Ez az egység felel az utasítások végrehajtásáért, számítási műveleteket végez, miközben vezérli a számítógép működését a memóriában található adatok segítségével.

Bár szokás a számítógép agyának is nevezni, magyarul központi feldolgozóegységnek hívjuk. Angolul Central Processing Unit a neve, ebből jön a CPU rövidítés. Manapság már több processzormagból (jellemzően 4-8-16) állnak, melyek folyamatosan együttműködnek egymással. Minél komolyabb feladatokat szeretnénk ellátni a gépünkkel, annál erősebb központi egységre van szükségünk.

Jelenleg a két legismertebb gyártó az AMD és az Intel.

Mire való a RAM?

A Random Access Memory (RAM) egy memóriatípus, méghozzá a véletlen elérésű. Minél nagyobb mérettel rendelkezik, annál gyorsabb működést tesz lehetővé a számítógép számára. 

Ennek az az oka, hogy ebből sokkal gyorsabban nyeri ki az adatokat a gép, mint a háttértárról. Épp ezért vannak ebben (átmenetileg) tárolva azok a programok, melyek épp futnak. Minél nagyobb ez a memória, annál több programot tudunk futtatni párhuzamosan.

Laptopoknál jellemzően 4-8 GB szokott lenni a RAM mennyisége, de találhatunk akár 32 GB-osat is. Minél több van belőle, annál jobb!

Az SSD

Ez a szilárdtest-meghajtó, mely a korábbi HDD-hez képest lényegesebb nagyobb sebességet jelent. Biztonságos adattárolást tesz lehetővé, mert az itt tárolt adatok áramtalanításnál nem vesznek el a RAM-mal ellentétben.

Nem tartalmaz mozgó részeket, így kevésbé sérülékeny is. Akár 512 GB vagy 1 TB is található belőlük a laptopokban. Akkora legyen benne, ami számunkra megfelelő! És ez a többire is igaz.