Autoimmun betegségek kezelése

Akkor beszélünk autoimmun betegségről, amikor a szervezet védekező rendszere saját maga ellen fordul, a normálisan működő fehérjét az immunrendszerben  antigénként azonosítja, és ellenanyagot kezd el termelni. Többek között az öröklött genetikai hajlam lehet a hibás reakció oka, azonban környezeti tényezők is befolyásolhatják. A statisztikák alapján leginkább felnőttkorban jelentkező, gyulladásos tüneteket produkáló betegség a népesség nagy részét érinti élete folyamán. Gyakorlatilag észrevétlenül eshetünk át valamely autoimmun betegségen. A férfiaknál kevésbé gyakran tűnik fel, mint a nőknél.

Gyermekkorban ritkábban jelentkezik, de annál agresszívebb a lefolyása. akár halálos kimenetelű is lehet, valamint enyhébb lefolyású, kellemetlenséggel járó autoimmun betegség is. A megelőzés nem lehetséges, mivel a betegség komolyabb képalkotással, szövettannal mutatható ki egyértelműen, erre a kór előrehaladott állapotában kerül sor. Valamely fertőzés is kórelőzmény lehet, de mégsem azonosítható be megfelelően egyetlen kiváltó tényező.

Az őssejtek képesek osztódásra, önmaguk megújítására, át tudnak alakulni más funkciót betöltő sejtekké. Szerepük a gyógyászatban kiemelkedően fontossá vált, hiszen alkalmasak lehetnek az elpusztult sejtek, szövetek regenerálására. Jelenleg több mint nyolcvan féle betegség gyógyításakor alkalmazzák sikeresen a köldökzsinórvér eredetű őssejteket, többek között autoimmun betegségek (sclerosis) vagy vérképzőszervi megbetegedések (leukémia). Az eljárás során előzetes kezelés folyamán mobilizálják a csontvelőben az őssejteket, majd a perifériás vérből gyűjtik össze azokat.

Az őssejteket a páciens vagy donor csontvelőjéből nyerik ki a jelenlegi klinikai gyakorlatok folyamán. Ez fájdalmas, bonyolult és hosszú folyamat lehet, amely nemcsak kockázatos, de megterhelő lehet a beteg számára. A születéskor elvégezhető az őssejtek összegyűjtése, a köldökzsinórból vesznek vért és a placentából kinyerik az őssejteket. Ennek előnye, hogy rövid, nem jár fájdalmakkal és kockázatmentes, nem úgy, mint a csontvelőből származó őssejtek gyűjtése.

Bármikor rendelkezésre állnak a lefagyasztott őssejtek, nincs szükség további beavatkozásra, vizsgálatra. Saját, vagy családon belüli felhasználásra is felhasználhatóak. Ma még főleg tüneti (palliatív) és az immunrendszer működését gátló (immunszupperszív), gyulladáscsökkentő terápiákkal kezelhetőek az autoimmun betegségek nagy része. Vannak olyan esetek, amikor a teljes immunrendszer megsemmisítésére is sor kerülhet, melyet később őssejtbeültetéssel, őssejtterápia során alakítanak ki újra a szervezetben.