Mit tehetünk, hogy megelőzzük, illetve hogyan kezeljük a korróziót?

(x) A rozsda nemcsak felületi esztétikai probléma, de komoly károkat is okozhat a különféle fémtárgyak esetén, idővel meggyengíti és tönkre is teszi azokat, és akár még az egészségünkre is ártalmas lehet. 

Mi okozza a rozsda megjelenését, milyen körülmények kedveznek a korróziónak? Milyen fémek érintettek, és melyek azok, amelyeket elkerül? Hogyan védekezhetünk ellene, illetve mit tehetünk, hogyan távolíthatjuk el, ha már megjelent? A MesterekFutára bel- és kültéri fémfestékei között nemcsak gyönyörű színű, de korróziógátló tulajdonságokkal is felvértezett festékeket találsz. Számos fontos kérdés, amelyekkel nem árt tisztában lenni, hogy fel tudjuk venni a kesztyűt ellene. Cikkünket ennek a témának szenteljük, tarts velünk, és tudj meg róla mindent!

Ideális körülmények

A rozsda egy kémiai reakció, egy levegőn végbemenő oxidációs folyamat, amely a nedvességgel érintkező védtelen vasfelületeket érinti. 

Napjainkban egyre több területen alkalmazunk gondozásmentes alumíniumot, amely ellenáll a korróziónak, és a gyártáskori felületkezelést követően különösebb utógondozást nem igényel. De ugyanígy nem fenyegeti az aranyat, a platinát, az ezüstöt vagy a rezet, ezek is dacolnak az idővel és az időjárási körülményekkel. Az acél, a vas és ötvözetei azonban reakcióba lépnek a levegővel, oxidálódnak, ami korróziót, az anyag pusztulását okozza.

A nedvesség/magas páratartalom vagy a sós víz hatására hatványozottabban megindul és fokozódik a rozsdásodás. Ha ezzel tisztában vagy, tudhatod, hogyan előzheted meg.

Miért probléma a rozsda?

A barnás-vöröses rozsdás tárgyak csúnyák, igénytelen megjelenésűek, de nemcsak a felszínt támadja, hanem a teljes szerkezetet érinti, hatására meggyengülnek, veszítenek a stabilitásukból, eltörnek vagy elromolnak, használhatatlanná válnak a tárgyak. De az élelmiszerekkel érintkező rozsdás tárolók, edények az egészségünkre is veszélyesek lehetnek. 

Gyakran érinti az autók alvázát, ajtóit, felnijeit, hiszen ezek érintkeznek leginkább a felsózott, latyakos utakon a sóval és a nedvességgel, aminek hatására elindul és védelem nélkül végbemegy a korrodálódás. 

Hogyan távolítható el a rozsda?

Amint felfedezed a rozsdát egy tárgyon, alaposan tisztítsd meg, távolítsd el róla, majd attól függően, hogy milyen mértékű, vastagságú, több lehetőség közül választhatsz. Vastagabb lerakódás esetén a csiszolás elkerülhetetlen, ha pedig inkább a feloldása mellett döntesz, akkor több opció közül választhatsz.

Házilag is készíthetsz rozsdaeltávolító szert ecet, citromlé vagy citromsav segítségével, de a kóla is nagyszerű lehet rá. Nagyobb felületek esetén speciális rozsdaoldó anyagok is a rendelkezésedre állnak, ráadásul ezek egy része nem csak leoldja, de védőbevonattal is ellátja a felületet. A rozsdamarás is egy megoldás, bár hosszadalmasabb.

A megelőzés érdekében tartsd tisztán és szárazon az érintett eszközöket, tárgyakat, szerkezeteket, illetve kezeld a felületüket korróziógátló festékkel!