A termékek címkéje nem hazudhat

(x) Egy bevásárlás során sokan nem olvassák el a különböző termékek címkéit, pedig hasznos információkat tartalmaznak. Ha a vevők alaposabban megnéznék a leírásokat, akkor nem biztos, hogy a megszokottnál maradnának.

A gyártóknak bizonyos adatokat kötelező feltüntetni az árucikkeken. Emellett extra tartalommal is megfűszerezhetik a termékcímkéket. Céljuk, hogy a vásárlókat meggyőzzék vagy biztosítsák őket afelől, hogy az áru megfelelő, illetve nem káros számukra.

A címke készítés során a márkák arra törekednek, hogy a jó információkat kihangsúlyozzák, a hátrányokat pedig kissé burkoltan fejezzék ki. A jog azonban igyekszik ezt szabályozni, ugyanis meghatározzák, miről kell a vásárlót mindenképpen tájékoztatni. A kötelezők feltüntetésén túl egy dologra figyelnek, hogy hazugságokat ne tartalmazzon a leírás.

A legfontosabb kötelező tartalmak

Természetesen a termék pontos megnevezését, és annak gyártóját kötelező feltüntetni. Az előállítási folyamat körülírása is lényeges, hiszen az élelmiszereknél az is számít, hogyan készítik el azokat. A legtöbben a szavatossági időt szokták ellenőrizni, ami szintén megtalálható minden terméken.

A gyártót nem csak megnevezni szükséges, annak címét és elérhetőségeit is valamilyen módon dokumentálni kell. A származási hely megjelölése is fontos. Magyarországon sokan szeretnek hazai termékeket vásárolni. Itthon éppen ezért szemet szúróan ki szokták hangsúlyozni, hogy hazai gyártmányról van szó, nem véletlenül.

Az áruk persze nagymértékben különböznek egymástól. Attól függően, hogy releváns-e az adott termékkel kapcsolatban, még számos információt közölni kell a vevővel. A méret vagy a csomagolásban található mennyiség pontosan és érthetően szerepel a címkéken.

Az összetevők leírása szintén nagyon fontos. A szavatossági idő mellett talán még ez az az információ, ami érdekelni szokta a vásárlókat. Manapság sokan érzékenyek bizonyos anyagokra, de persze nem csak ezért vizslatják. 

Az egészséges életmód követői a tápértéket is analizálják. Az allergénekről sem szabad persze megfeledkezni, azokat is tisztán le kell írni, hiszen akár életveszélyes állapotba is kerülhet a fogyasztó.

A félrevezetést büntetik

Egy termék csak akkor kerülhet forgalomba, ha a címkéje ellenőrzésen esett át. Pontos és igaz információkat kell tartalmazzon, hogy a vásárlókat véletlenül se vezesse félre. Amennyiben az előírásokat mégis megszegik, akkor komoly büntetésre számíthatnak. Az akarva-akaratlanul elkövetett hibát pedig ki kell javítani, ellenkező esetben az árut betilthatják.

A címke is értéket ad a terméknek

Egy minőségi öntapadó címke a termék értékét növelheti, hiába található csak a csomagoláson. Az igazság feltüntetésén kívül az esztétikára is figyelmet kell fordítani. A vásárlók szívesebben vesznek igényes csomagolású és címkézésű termékeket.

A cimke-gyarto.hu segít a teljes folyamat során. Az etikett címke tervezése és gyártása nem jelent nekik problémát, bármilyen termékről is legyen szó. A vevők pedig értékelni fogják a minőséget a termék csomagolásán is.