Wobblerekkel a legnagyobb ragadozók is horogra akadhatnak
(x) A horgászat során rengeteg csalit lehet használni. Ma már különböző kialakítások érhetőek el, de természetesen az is szerepet játszik, hogy pontosan mit szeretnénk kifogni? Ha a ragadozó halakat akarjuk a következő alkalommal célba venni, akkor a wobblerek közül kell majd választani egyet.
Mit tud egy igazi műcsali?
A johnnyfishing.hu a wobblerek terén hatalmas kínálattal rendelkezik. A legtöbb esetben a műcsalik halakat utánoznak a kialakításukkal, de emellett találhatunk békára, nagyobb rovarokra hasonlító csalikat is. Nem mindegy, hogy végül melyikre esik a választásunk, mivel a kifogni kívánt ragadozó kedvenc ételét utánzó wobblert kell keresni. Pergető botot kell használni, a csali pedig igazán vontatás közben fog működni. Ugyanis behúzás közben pontosan úgy viselkedik a műcsali, mint a valódi halak vagy más prédák, amit megformálnak.
Már hosszú évtizedek óta használnak wobblereket a horgászatban. Az első években leginkább fából készültek, és kézzel faragták ki őket. Ma már a legtöbbet műanyagból gyártják, ami sokkal olcsóbb, mint a fa változatok. Emellett még találhatunk fémből készült wobblereket is, amelyek nagyobb strapabírással és magasabb minőséggel rendelkeznek.
Maga a wobbler kifejezés az angol nyelvből érkezett. Három különböző fajtát szokás használni: van a felúszó (floating), a süllyedő (sinking) és a lebegő (suspending) műcsali. Az elmúlt években pedig egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a wobblerek. Sokkal szélesebb kínálattal találkozhatunk, a csalik között itt érhető el a legnagyobb színválaszték és a legtöbb típus.
A vásárlás során többféle csoportosítással találkozhatunk. Vannak terelőlapos és terelőlap nélküli wobblerek, de a terelőlap alakja, mérete és szöge is eltérő lehet. Vertikális csali is található közöttük, ami Magyarországon is egyre többször kerül elő a horgászok körében.

A nagyobb, mély tavakban is kifoghatjuk a prédát
Az említett vertikális csali jelenti ebben az esetben a megoldást. Itt is eltérő formákkal, méretekkel találkozhatunk, de laposabbak, keskenyebbek, mint az átlagos wobblerek. Így tudnak hatékonyabban mozogni a vízrétegek között, illetve a vízfenéken. Gyorsan ereszkednek le, amiben a súly és a méret is szerepet játszik. Szintén elérhető műanyag és fém változat, de más anyaggal is találkozhatunk.
A vásárlás során figyelembe kell venni, hogy pontosan mire akarunk “vadászni”. Csónakból vagy a part mellől ereszthetjük be a vízbe, majd eltérő módszerekkel lehet mozgatni.
Van miből válogatni
A hagyományos wobblerek és a külön kiemelt vertikális csalik között is rengeteg alternatívát lehet felfedezni. Természetesen nem kell csak egy típusra hagyatkozni, nyugodtan lehet kísérletezni és minél több műcsalit kipróbálni, mire megtaláljuk az igazit. A piaci kínálat folyamatosan növekszik, ezért azoknak is érdemes szétnézni az újdonságok között, akik már régóta ugyanazt használják.