Valóban tiszta az otthonunk? Rejtett baktériumtanyák, melyekre nem is gondolnánk

(x) Otthonunkat rendszeresen porszívózzuk, a padlót felmossuk, a polcokat áttöröljük, így azt is gondolhatnánk, hogy mindent megtettünk annak tisztasága érdekében. Jó ha tudjuk azonban, hogy a lakás számos olyan apró zugot rejt, melyre a takarítás során nem is gondolunk, így idővel olyan baktériumtanya alakulhat itt ki, mellyel komolyan meggyűlhet a bajunk. Az ilyen problémákat sokkal jobb – és célszerűbb – megelőzni, lássuk tehát, hogy a lakás mely területeire érdemes különösen odafigyelni!

1. Konyhai mosogatószivacs, törlőkendő

Talán az összes helyiség közül a konyha tisztántartására fordítjuk a legnagyobb figyelmet, nem is véletlenül: itt készülnek az ételek, nagyon fontos tehát, hogy minden felület gyakran kerüljön fertőtlenítésre. Arról azonban gyakran megfeledkezünk, hogy éppen a mosogatáshoz használt szivacsok vagy a takarítás eszközei azok, melyekben megtelepszenek a baktériumok: ezeket nedvesen használjuk, és ha nem tudnak megfelelően száradni, ideális környezetet jelentenek a kórokozók számára.

És hogy mit tehetünk? Cseréljük a szivacsokat 1-2 hetente, ha azonban nem szeretnénk ilyen gyorsan újat elővenni, gondoskodjunk arról, hogy könnyen megszáradjanak; ebben segíthet egy olyan tartó, melynek alja átengedi a levegőt, így kisebb az esély a baktériumok elszaporodására.

2. Távirányítók és villanykapcsolók

Most két olyan eszköz következik, melyeket hiába használunk naponta többször, ha egy kicsit őszinték vagyunk magunkhoz akkor be kell ismernünk, hogy nem emlékszünk az utolsó alkalomra, amikor tisztításukról gondoskodtunk. Ez komoly hiba, hiszen a távirányítók és a villanykapcsolók folyamatos használatban vannak, minden érintés előtt pedig érthető módon nem tudunk kezet mosni, így érdemes egy kicsit gyakrabban sort keríteni a tisztításukra.

Hetente töröljük át ezeket a felületeket egy antibakteriális törlőkendővel vagy langyos vízbe mártott ronggyal és egy kis fertőtlenítőszerrel, így a jövőben nem kell attól tartanunk, hogy az érintésükkel tovább terjesztjük a bacikat.

3. Akvárium szűrő

Ha díszhalakat tartunk, természetesen gondoskodunk arról, hogy lakóhelyüket időnként megtisztítsuk, ennek során az akvárium szűrő takarítása azonban gyakran elmarad. Ez komoly hiba, különösen a meleg, nyári hónapokban, amikor a napfény, az oxigénhiány, az algásodás és a magas hőmérséklet miatt a szűrők sokkal nagyobb igénybevételnek lesznek kitéve. Gondoljunk bele, mi is az szűrő feladata: ezen halad át a medence teljes tartalma tele a különböző szennyeződésekkel, így ha a berendezés tisztántartásáról nem gondoskodunk, annak hamarosan a teljes akvárium látja kárát.

4. Fogkefetartók és fürdőszobai tárolók

Azt persze mindenki tudja, hogy a fogkeféket rendszeresen cserélni kell, arra azonban nem mindig gondolunk, hogy az ennek tárolására szolgáló pohár felületén is elszaporodhatnak a baktériumok, de akár a penész is. Ez a helyzet a többi olyan tárolóval is, melyre olykor nedves eszközöket teszünk, a takarításkor tehát ezekre a felületekre különösen figyeljünk oda, a szivacsokat és mosdókesztyűket pedig mindig szárítsuk meg teljesen, mielőtt elpakoljuk őket.

5. Matrac és párnák

Az ágyunkban napi szinten hosszú órákat töltünk, nem véletlen, hogy a párna- és paplanhuzatot, valamint a lepedőt gyakran ki is mossuk. De mi a helyzet magával a paplannal, a párnával és a matraccal? Ezeken a felületeken nagyon gyorsan összegyűlhetnek a poratkák, az apró bőrdarabkák és a baktériumok, időnként tehát porszívózzuk át a matracot, a párnát és a takarót pedig lehetőség szerint mossuk ki – ha anyaguk ezt nem teszi lehetővé, akkor időnként alaposan poroljuk ki – , így csökkenthetjük a kórokozók számát.

Figyeljünk a rejtett baktériumtanyákra

Bármennyire is ügyelünk az otthonunk tisztaságára, mindig maradhatnak olyan rejtett zugok, amelyekről nem is gondolnánk, hogy veszélyt jelentenek ránk és az egészségünkre. A rendszeres, alapos és körültekintő takarítás, a fertőtlenítés segíthet abban, hogy a lakásunk valóban tiszta és egészséges legyen, fogadjuk meg tehát a fenti tanácsokat és teremtsünk biztonságos, higiénikus környezetet az egész család számára!