Egészségtudatos magatartással a viselkedésváltozás támogatásáért

(x) Az életmódbeli előírások betartása, az egészségtudatos magatartás a viselkedés tartós megváltoztatásának képezi az alapját. Az ehhez vezető út egyéni, amit számos tényező befolyásolhat, ezért igényli a belső motiváció fenntartását és a folyamatos támogatást.

Az egészségtudatos viselkedés kulcselemei 

Az egészségtudatos viselkedésnek számos összetevője van, a LifestylePro Academy vegán életmód és táplálkozási tanácsadó képzésén is rendszeresen foglalkoznak például a kiegyensúlyozott étrend fontosságával, ami javarészt teljes értékű növényi alapú ételekből áll. Ilyen még a fizikai aktivitás, a hatékony stresszkezelés, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, a kockázatos anyaghasználat elkerülése, valamint a társas kapcsolatok ápolása.

A viselkedésváltozás olyan sokrétű folyamat, amely sokféleképpen támogatható. A káros tevékenységek elkerülésére felszólító közegészségügyi kampányok mellett a klinikusok is kulcsszerepet játszanak benne.

Az egészség- és wellness coaching (HWC) szerepe

A HWC bizonyítékokkal rendelkezik arról, hogy az egészségi viselkedésekre pozitív hatással van a testmozgás, a táplálkozás és a stresszkezelés – mindez segíti a prevenciót és mérsékli a krónikus betegségek súlyosbodását.

A HWC segíti a pácienseket abban is, hogy át tudják venni az irányítást az egészségük és jóllétük felett – az eredmények hosszú távú fenntartásáról azonban kevés adat áll rendelkezésre. A viselkedésváltozás útján hatékonyan segíthet a páciensekkel való megfelelő kommunikáció és együttműködés, hiszen az ismeretek elsajátítása önmagában nem lenne elegendő.

A viselkedésváltozás elméletének pontjai

Egy elmélet szerint az egyének a belső állapotukat, a motivációikat és az érzelmeiket az alapján értelmezik, amit magukról megfigyelnek. Így a coach-nak vagy a klinikus szakértőknek olyan kontextust kell teremteniük, amiben a betegek gyakorlatilag magukat beszélik rá a változásra. 

A klinikusok sokszor tapasztalják, hogy egyes páciensek nagyon motiválatlanok vagy nem kellőképpen együttműködők. Az életmódorvoslás azonban egy új szemléletet kínál, amely segít felismerni, hogy az egészségügyi viselkedésváltozás az az alap, amire egy hatékony életmódváltás pillérei épülhetnek. 

Fontos lehet:

  • Az elsődleges kommunikációs elvek betartása – a klinikusok fokozhatják a betegek önreflexióját nyitott kérdések és valódi kíváncsiság révén.
  • Az autonómia ereje – a viselkedésváltozásban jól dokumentált, és kifejezi a betegközpontú megközelítés lényegét. 
  • A megengedő rugalmasság ereje – ez egyre nagyobb népszerűséggel bír
  • Súlycsökkentés fenntartása – ez általában táplálkozási reformot és a fizikai aktivitás növelését jelenti. A páciensek akkor tudták a fizikai aktivitási szintjüket fenntartani, amennyiben tisztában voltak a mozgás előnyeivel, rendelkeztek önszabályozási készségekkel, és integrálták a fizikai aktivitást az életükbe.

Az életmódbeli előírások betartása a viselkedés tartós megváltoztatásának képezi az alapját.