Egészségbiztosítás vagy TB? Melyik nyújt nagyobb biztonságot?

(x) Napjainkban már egyre égetőbb kérdést jelent, hogy miképp is juthatunk minőségi egészségügyi ellátáshoz villámgyorsan, ebben pedig a privát egészségbiztosítás megléte nagy segítséget jelenthet.

Miért is van erre szükség, miközben évtizedekig fizeted a TB-t, kérdezheted teljes joggal. Nos, ennek a legfőbb oka, hogy az így befizetett járulékodból nem feltétlen a te ellátásodat finanszírozzák, hiszen Magyarországon a társadalombiztosítási rendszer felosztó-kirovó alapokon nyugszik. Tekintettel arra, hogy a befizetők aránya folyamatosan csökken, míg az eltartottaké emelkedik, nem meglepő, hogy az állami egészségügy és maga a nyugdíjrendszer is egyre nagyobb nehézségekkel néz szembe. A privát egészségbiztosítások, valamint a különféle nyugdíjcélú öngondoskodási formák alkalmazásával azonban elkerülhetjük az ebből fakadó nehézségeket.

Hogyan is működik egész pontosan a privát egészségbiztosítás?

Amikor valamilyen hirtelen egészségügyi gondunk támad, akkor az a legfontosabb, hogy minél hamarabb szakszerű ellátásban részesüljünk. Sajnos az állami rendszerben ez nem mindig lehetséges, lévén az erőforrások szűkösek, az orvosok és ápolók pedig túlterheltek, így aztán nem ritkán több hetes, hónapos várólistával is szembesülhetsz. Ilyenkor a legkézenfekvőbb megoldást a magánorvosi ellátás jelenti, ez azonban akár komoly kiadásokkal is járhat, különösképp, ha gyakran kell igénybe venned a különféle szolgáltatásokat. A magas költségeknél azonban talán még nagyobb kihívást okozhat a kiszámíthatatlanság, hiszen sosem tudhatod, mikor betegszel meg, és annak finanszírozása pontosan mennyibe is kerül majd. A privát egészségbiztosítás épp erre a dilemmára ad hathatós választ. Ez a kockázatviselési szolgáltatás ugyanis épp a nem várt egészségügyi problémák privát úton történő gyógyítását, diagnosztizálását hivatott finanszírozni. Szolgáltatásfinanszírozó módozata ráadásul roppant kényelmes is, hiszen neked nincs más teendőd, mint a felmerülő problémáról tájékoztatni a biztosító munkatársát, a többit pedig már ők intézik. Foglalnak neked időpontot, és természetesen a felmerülő költségeket is rendezik, közvetlenül az ellátó intézmény felé. Ezért a szolgáltatásért pedig te egy jól kiszámítható havi díjat fizetsz csupán.

Milyen esetekben nyújt védelmet az egészségbiztosítás és mi alapján válassz csomagot?

Nagyon fontos szem előtt tartanod azt, hogy ez egy kockázatviselési forma, egy biztosítás, ennélfogva a már meglévő betegségeidre nem nyújt fedezetet. Arról sem szabad megfeledkezned, hogy önmagában a magánorvosi rendszer nem elegendő, hiszen a nagyobb műtétek, vagy épp a daganatos megbetegedések kezelésére még mindig az állami rendszerben van csak lehetőség. Ugyanakkor a magán egészségbiztosítás fedezi mintegy 30 különféle orvosi szakrendelés szolgáltatásait, éppúgy, mint a képalkotó eljárások – röntgen, CT, MRI – indokolt alkalmazását. Emellett a fedezeti körbe tartozik még az ambuláns műtétek nagy része és az egynapos sebészeti ellátás is. Kiegészítésként igénybe vehetsz második orvosi szakvéleményt, de akár az öt, legkritikusabb betegség valamelyikének bekövetkeztekor külföldi kezelésben is részesülhetsz. A megfelelő csomag megválasztásnál ezeket a szempontokat mindenképpen mérlegelned kell, ahogy az is kulcsfontosságú, csak magadat szeretnéd biztosítani, vagy szeretteidet is bevonnád a védelembe. Utóbbi esetben a családi egészségbiztosítás lesz a legoptimálisabb választás, persze csak akkor, ha munkahelyeden nem érhető el a céges alternatíva. Mielőtt döntenél, érdemes kikérni egy független pénzügyi tanácsadó segítségét is, hogy biztosan a legkézenfekvőbb opció mellett tehesd le a voksod.