Nevezetes pesti és budai villák

(x) Méltán tartják Budapestet a világ egyik legizgalmasabb hangulatú fővárosának. Fekvése pazar, adottságai kiválóak. Sok méltán világhírűvé vált épülete mellett külön kategóriába tartozik számos csodás villaépület is, amelyet jártodban-keltedben te is megcsodálhatsz.

Akár modern, akár klasszikus stílusban épültek is, romosak vagy felújítottak, érdemes szót ejteni róluk. Talán némelyik mellett naponta visz az utad, vagy párat közelről vagy távolról meg is csodálhattál már. Ismerd meg hát egyik-másikat jobban!

Romantikus kialakítás vagy modern szerkezet

Veled is előfordult már, hogy megálltál egy ház előtt és gondolatban berendezted? Például a DODO klasszikus stílusú asztalai sok budapesti villaépületben nagyon jól mutatnának. Ezek kiválasztásakor nagyon fontos szempont az időtállóság és a megjelenés, de az is, hogy mi lesz a szerepük. Étkezőbe teszik? Munkához használják, vagy a nappaliba kerül majd?

A Gellért-hegy oldalában áll a mesebeli vár kinézetű tornyos Schoch-Hegedüs-villa, amely a filoxéra járvány után a kipusztult egyik szőlőskert helyére épült. Mivel középkori formákat használ, a romantikus építészet vagy a historizmus körébe sorolható. Ősfás kertben áll a négyemeletes, tömbszerű ház, amely jó állapotban maradt fenn az utókor számára. Ma hat lakás van benne.

Fejedelmi fők lakták

A Rózsadombon, a Bimbó út és Alsó Törökvész út sarkán álló szép épületről kevesen tudják, hogy hajdanán a negyvenes évek iparának több jelentős képviselője is lakott itt: Bisztray-Balku Sándor, a Siemens-Reiniger Művek műszaki igazgatója és Földes Pál, a Goldberger gyár igazgatója. A vasbeton szerkezeti vázzal készült, legyező alaprajzú ház minden volt, ami a nagypolgári családi élethez kellett: cselédlakás, étterem, többszobás lakások, a pincében a gépház és a tárolók. Sőt, még egy óvóhely is volt a ház alatt, ahová 58 fő fért be.

Nem messze áll a jellegzetes narancssárga villa az Aranka utca 10. szám alatt, amit Gerstenberger Emil építőmester álmodott meg magának és a családjának. A többtornyos és kupolás épületben József Ferenc királyi herceg is lakott feleségével, III. Frigyes szász fejedelem lányával.

Avantgárd építészet

A weimari Bauhaus-iskola tagja és hazai első képviselője, Molnár Farkas tervezte meg a mai Hankóczy Jenő utca 3/A. alatti Balla-villát, amely a megbízó nevét viseli. A cél az volt, hogy a lehető legnagyobb összeköttetést teremtsék meg a bentlakó emberek és a külső természet között, ahogy azt a Bauhaus elvei megkövetelik. A jellegzetes stílusjegyek – geometrikus formák, sík felületek, nagy ablakok és az aszimmetrikus elrendezés – máig kiválóan megfigyelhetők. Az épület ma már műemlék.

A sor persze nagyon sokáig folytatható. Abban talán nem kételkedhetünk, hogy a maguk korában a házak berendezése az adott építészeti stílusnak tökéletesen megfelelt. A DODO számodra is csodás bútorokat kínál, amelyekkel egyedi tereket alkothatsz.