Mi a pszichológiai reaktancia?
(x) A pszichológiai reaktancia egy érdekes érzelmi reakció, amelyet akkor élünk meg, amikor úgy érezzük, hogy személyes szabadságunkat korlátozzák. Érzi azt, hogy valaki vagy valami megfosztja Önt a döntés szabadságától.
A pszichológusok ezt a jelenséget pszichológiai reaktanciának nevezik, és bárki megtapasztalhatja életének különböző szakaszaiban. Ez az érzés különösen akkor jelentkezik, amikor olyan helyzetekkel szembesülünk, amelyekben valamilyen formában általunk igazságtalannak minősített korlátozás ér bennünket.

Gyermekkorban kialakuló reaktancia
A pszichológiai reaktancia fogalma már gyermekkorban is tetten érhető. Gondoljon csak vissza a kiskori élményeire: hányszor hallotta, hogy „ne csináld ezt!?” Ezek a szituációk gyakran váltják ki a kisgyermekekből az „éppen azért is” magatartást. Szüleik ezt a korszakot gyakran hívják „szörnyű két évnek”.
A reaktancia az érzelmi fejlődés részévé válik, és egyes emberek esetében felnőttkorban is folyamatosan jelen marad.
Felnőttek reaktancia élményei
Felnőttkorban a reaktancia másképp nyilvánulhat meg. Gondoljon csak arra, amikor autóvezetés közben találkozik egy kellemetlen helyzettel, vagy egy munkahelyi kritika érinti érzékenyen. Ilyen esetekben az érzelmi reakciók élesen előtérbe kerülhetnek, s feszültség alakulhat ki.
A reaktancia ekkor abban nyilvánul meg, hogy valós vagy vélt akadályok jelentek meg az életben, melyek az addig szabadnak hitt útját korlátozzák. Ilyen helyzetben az ember gyakran éles, indulatos választ adhat.
Hogyan befolyásolja a reaktancia hétköznapi döntéseinket?
Mindennapi életünk során gyakran találkozunk olyasfajta helyzetekkel, amelyek megfosztanának valamely választás lehetőségétől. Amikor úgy érezzük, hogy valamilyen döntési lehetőségben meggátolnak bennünket, kudarcélményünk alakulhat ki, amely befolyásolhatja mentális állapotunkat.
Hétköznapi példák és megoldások
A reaktancia érzését nemcsak negatív körülmények okozhatják, hanem akár a szándékosan felkeltett érdeklődés is. A modern marketing is erre a reakcióra épít, mivel már az is igazolja, hogy minél korlátozottabbnak érezzük hozzáférésünket egy termékhez, annál inkább vágyunk rá.
A megoldás az lehet, hogy tudatosan figyeljük önmagunkat ezekben a szituációkban. Amikor szembesülünk egy korlátozó helyzettel, érdemes felidézni, hogy a reaktancia természetes reakció, amelyből tanulni és fejlődni is lehet.
A OnlinePszichológus szakértői ennek a kezelésében is segíthetnek, különös tekintettel azokra a helyzetekre, amelyek a mindennapok során feszültséget generálnak életünkben. Az online konzultációk során segítséget nyújtanak a mentális és lelki egyensúly megtalálásában, személyre szabott tanácsokkal támogatva a pácienseket.