Melyek a leggyakoribb gyermekbalesetek otthon?
(x) Szülőként igyekszünk mindent megtenni annak érdekében, hogy biztonságos környezetet hozzunk létre, amelyben a balesetek száma minimalizálható. Ettől függetlenül olykor a legnagyobb odafigyelés mellett is előfordulhatnak szerencsétlen események.
Nem kell ahhoz extrém életmódot folytatni, hogy baleset történjen otthonunkban. Mivel a négy fal között töltjük a legtöbb időt, ezért statisztikailag itt van a legnagyobb esélyünk arra, hogy valami történjen velünk vagy gyermekeinkkel. Hazánkban ennek ellenére csak nagyon kevesen rendelkeznek biztosítással. Tény, hogy a Genertel Biztosító balesetbiztosítása sem nem véd meg minket a balesetektől, azonban anyagilag nagy segítséget nyújthat.

Égési sérülések, forrázások
A leggyakoribb gyermekbalesetek között élen járnak a forrázások, melyek a konyhapultról, asztalról lerántott forró folyadékok és ételek okozta helyzeteket foglalják magukba. Nagyon gyakran a gyerek a konyharuha vagy a terítő szélébe kapaszkodva rántja magára a forró lábast és már meg is van a baj. Az ilyen szituációk megelőzésében a vagy az állandó figyelem vagy a gyerek kizárása segít a konyhából.
A forró folyadékok és felületek mellett a tisztítószerek és vegyszerek is okozhatnak égési sérüléseket. A szélvédő- és ablakmosó folyadékok, vízkőoldó, hideg zsíroldó és a lefolyótisztító szintén veszélyesek lehetnek a gyerekekre, így jobb ezeket elzárni vagy olyan magasságban tárolni, ahol biztosan nem férhetnek hozzá.
Zúzódások és csonttörés
A gyerekek imádják felfedezni a világot, és honnan máshonnan lehetne mindent belátni, ha nem a magasból? Nagyon gyakran fára mászás vagy valamilyen magas felületről történő leesés közben következik be baleset.
A “magasból” itt azt jelenti, hogy a gyermek saját testmagasságának megfelelő, vagy annál magasabb helyről zuhan le. Abban az esetben is érdemes orvoshoz vinni, ha a kicsi azt mondja jól van és nem látjuk rajta sérülés jeleit.
További balesetek
Sajnos hosszan lehet még sorolni a leggyakoribb baleseteket. Ilyen például az áramütés, mely általában a konnektorba való nyúlkálás miatt következik be. Ha biztosra akarunk menni, akkor célszerű gyermekvédő dugóval ellátni a konnektorokat.
Kisgyermekkorban a fulladás szintén gyakori. Nem elsősorban a víz vagy a medence miatt, hanem mert a kicsik előszeretettel vesznek mindent a szájukba vagy próbálnak feltuszkolni az orrukba. Ez is egy módja a világ felfedezésének, azonban az apró tárgyak könnyen bajt okozhatnak.
A gyerekekben jellemzően nincs félelemérzet, így bátran közelítenek idegen állatokhoz is, hogy megsimogassák vagy rosszabb esetben meghúzzák a fülét vagy bajszát. Nagyon fontos, hogy megtanítsuk gyermekünknek, hogy nem szabad idegen állathoz odaszaladni és csak akkor szabad megsimogatni, amikor a gazdija erre engedélyt ad és akkor is csak finoman.