Természetkárosítás a védett balatongyöröki nádasban.
A Budapesten élő 50 év körüli férfi vállalkozásának tulajdonában áll egy balatongyöröki, tóparti ingatlan, amely közvetlen határos a Balaton tómedrének egy részét magában foglaló, nádas művelési ágban nyilvántartott területtel.
Ez utóbbi földrészlet 2007. év óta NATURA 2000 területnek, azaz nemzetközi jelentőségű vadvíznek, különleges madárvédelmi területnek és jóváhagyott kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területnek minősül.
A férfi 2019 decemberében vállalkozási szerződést kötött egy adonyi székhelyű vállalkozással a saját ingatlanán található forráskúti vízbefolyásnál lévő befolyó kitisztítására, berothadt növények, hulladék eltávolítására, partvédelem cölöpsorral történő kialakítására, a stégbejáró elbontására és visszahomokozására.
A megbízott vállalkozó a munkák elvégzéséhez szükséges hatósági engedélyeket beszerezte, majd másfél hónap alatt elvégezte a munkát.
A vízügyi hatóság az engedélyben külön felhívta a kérelmező figyelmét, hogy az élő nádasban tilos minden olyan mechanikai beavatkozás, amely a nádas állományát károsítja, ehhez képest vádlott által az engedélyben foglaltaktól eltérően irányított munkák eredményeként a tómederben lévő nád egy része elpusztult, egy része pedig jogosulatlanul került kivágásra.
A férfi a vállalkozás alkalmazottait a beavatkozás jogszerűsége tekintetében megtévesztő magatartása következtében a NATURA 2000 területnek minősülő földrészleten a kitermeléssel érintett területen a nádas és annak élővilága megsemmisült, azonban a kitermelés óta elindult a helyreállítódás, melynek mértéke ugyan lassú, de a terület regenerációja folyamatos, a természetes helyreállítódása rövid időn belül teljes mértékben megtörténik.
A Keszthelyi Járási Ügyészség a férfivel, mint közvetett tettessel szemben a Natura 2000 területjelentős károsodását okozó természetkárosítás bűntette miatt emelt vádat, melyben pénzbüntetés kiszabását indítványozta – tudatta honlapunkkal dr. Jánky Judit, a Zala Vármegyei Főügyészség ügyésze, sajtószóvivője.