Elhunyt Pulai Lászlóné Cserti Ilona népi iparművész, Nagykanizsa kitüntetettje

„Most értesültem a hírről, hogy elhunyt Pulai Lászlóné Cserti Ilona népi iparművész, Nagykanizsa kitüntetettje.
Ila képes volt kihozni a kultúrát, a hagyományt a szögletes intézményi falak közül, megszólította a múltat gondolataink zárt szobáinak mélyén, hogy újra ellepjék életünket örökségünk évezredes szokásai és alakzatai.
Csak az ilyen alkotó emberek és az általuk életben tartott hagyomány révén teremtődik esély arra, hogy újdonság, hogy élhető és szerethető jövő szülessék, amelyben otthon lehetünk a világban.

Ila művészet és közösség iránti szeretete révén, melyet rengeteg tanítványának, embernek átadott élete során, megtanulhattunk otthon lenni a saját kultúránkban.

Pulai Lászlóné Cserti Ilona életútja

1973 óta foglalkozott a népművészet különböző ágaival. Az 1970-es években Keszei Sándorné hímző szakkörébe járt és az ő rábeszélésére tett 1975-ben Zalaegerszegen C kategóriás népi díszítőművészeti szakkörvezetői vizsgát. 1989-ben Budapesten B kategóriás díszítőművészeti oktatói engedélyt szerzett. Alapító tagja volt a Zalai Népművészeti Egyesületnek.

A népi kismesterségeknek számos területén volt otthon, a Gébárti Alkotóházban tanulta meg a csuhéfigura- és a népi babakészítést, valamint a csipkeverést és a gyöngyfűzést. Az 1980-as évektől 10 éven át Nagykanizsa környékén, azaz Nagyrécse, Kisrécse, Nagybakónak, Zalaújlak, Pogányszentpéter községekben oktatta a népi hímzést.

A Hevesi Sándor Művelődési Központban 1978 óta vezette a Népi Díszítőművészeti Szakkört. Közel 20 évig volt szakmai vezetője a hagyományápoló hímző szakköröknek Szlovénia két magyarlakta településén, Petesházán és Hosszúfaluban. Ezek a szakkörök kétévente rendeznek kiállítást a tagok által készített munkákból.

Pulai Ila 2001-ben csuhéból készített munkáiért népi iparművész címet kapott. Szinte minden évben részt vett a budai várban rendezett Mesterségek Ünnepén. A megyei és országos pályázatokon rendszeresen részt vett csuhéból készített figuráival. Több alkalommal díjazták csuhéból készített betlehemeit.

Játszóházi keretek között is rendszeresen bemutatta az általa elsajátított népművészeti tevékenységeket és adta át tudását a következő nemzedékeknek. Munkája elismeréseként 1984-ben Miniszteri Dicséretet kapott, 1998-ban és 2004-ben elnyerte a Hevesi Sándor Művelődési Központ Művészeti Díját, 2009-ben pedig a Nagykanizsa Kultúrájáért Díjjal tüntették ki-” – közölte Facebook oldalán kedden Balogh László nagykanizsai polgármester.