Dél-Zala Press

Szerepjáték játékfegyverekkel: így lehet gyermekbarát és fejlesztő hatású

(x) A játékfegyverekkel való játék gyakran vált ki fenntartásokat a szülőkből. Sokan aggódnak ugyanis amiatt, hogy nem lesznek-e erőszakosabbak a gyerekek, és megtanulják-e a békés konfliktuskezelés szabályait. A valóság az, hogy a játékfegyverekkel történő játék akár kifejezetten pozitív hatású is lehet – akkor, ha a felnőttek körültekintően járnak el a témában. Cikkünkben körbejárjuk, hogyan fejlesztheti a gyerekeket a játékfegyverekkel való szerepjáték, és mire kell figyelni szülőként.

A szerepjátékoknak rengeteg fejlesztő hatása van

Rendőrös, felfedezős vagy akár űrhajós: a játékfegyverek rengeteg remek szerepjáték kiegészítői lehetnek. Az pedig tudományosan bizonyított, hogy az ilyen játékok fejlesztik a kreativitást, a mozgást, a szociális képességeket és növelhetik a gyerekek tudását is a külvilágról. Lássuk, hogyan!

Mindenképpen érdemes tehát a gyerekeknek szerepjátékokat játszani, akár játékfegyverekkel is. Lássuk, szülőként hogyan irányíthatjuk a játékot, hogy az biztosan gyerekbarát és biztonságos legyen!

Gyerekbarát játék játékfegyverekkel: mire kell figyelni?

A játékfegyverek ma már nem csupán színesek és vagányak, de sok modell képes hangot vagy fény effektet is kiadni – éppen ezért a legtöbb gyerek kifejezetten imádja őket. De ahogy minden játék esetén, itt is fontos, hogy a tevékenységet beszélgetés és szabályok felállítása kísérje, és a játék kitalálásában is segíthetünk a kicsiknek.

Kreatív játék játékfegyverrel, ami nem az erőszakról szól

Rengeteg olyan játék létezik, amelyhez szükség van játékfegyverre, de mégsem ez áll a játék középpontjában. Ilyen lehet például a kincskeresés, felfedezés vagy akár űrhajós játék is. Ezeknél a fegyver csak egy vagány kiegszítő.

Lehet persze játszani nyomozósat és rendőröset is. Itt már nagyobb az esélye, hogy a játék átcsap egy kis lövöldözésbe, de ez jó terepet ad arra, hogy megbeszéljük, milyen más konfliktuskezelési technikák használhatók, és a fegyver csakis jó célra, utolsó lehetőségként használható.

Képzelet és valóság: beszéljünk a különbségről

A játékfegyverekkel való játék jó lehetőséget ad arra is, hogy beszéljünk arról, ez nem a valóság, hanem csak egy kitalált történet. Megbeszélhetjük azt is, hogy hogyan zajlana az adott esemény a való életben és milyen következményei lehetnek az erőszakos cselekedetnek.

És ami a legfontosabb: állítsunk fel szabályokat!

Nagyon lényeges, hogy a játékfegyverek esetén mindig egyértelmű szabályrendszert kell felállítani. Sok olyan játékfegyver létezik ugyanis, ami szivacs lőszerrel, vagy valamilyen céllövő tölténnyel készül. Ezeknél mindig tisztázzuk, hogy kötelező a biztonságos távolságtartás, és állatra, emberre nem lövünk.

Összefoglalva a fentieket, a játékfegyverekkel való játék egy kis irányítással nem csak gyerekbarát lehet, hanem kitűnően fejlesztheti a csemeténk képességeit akár minden területen.

Exit mobile version